Rodzaje pokryć dachowych dla domów jednorodzinnych
Decydując się na budowę własnego domu, należy zwrócić uwagę na wszystkie kwestie związane z każdym elementem budynku. Od fundamentów, przez mury, aż po dach – na każdym z etapów budowy należy skupić się na dobraniu jak najlepszych materiałów budowlanych oraz metod. Jednym z najistotniejszych wyborów, przed jakim stają właściciele stawianego budynku jest dobór najlepszego pokrycia dachowego.
Jakie są najlepsze rodzaje pokryć dachowych dla domów jednorodzinnych?
Do najczęściej wykorzystywanych pokryć dachowych zalicza się:
- Dachówkę ceramiczną,
- Dachówkę cementową,
- Blachodachówkę,
- Blachę płaską,
- Gont bitumiczny.
Dachówka ceramiczna jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych wykorzystywanych w przypadku domów jednorodzinnych. Powstaje poprzez wypalanie gliny, dzięki czemu charakteryzuje ją niezwykła trwałość. Jest odporna na niskie i wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Dachy pokryte dachówką prezentują się naprawdę estetycznie, a dachówka izoluje budynek termicznie i akustycznie. Ten materiał jest naturalny i ekologiczny, można go naprawiać i poddawać renowacji.
Dachówka cementowa jest nieco lżejszą i tańszą alternatywą dla dachówki ceramicznej. Charakteryzuje ją odporność na niskie i wysokie temperatury, wilgoć, wiatr i wodę. Są dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Ten rodzaj dachówki pokrywa się farbą, dzięki czemu dostępna jest w wielu kolorach. Niestety farba może blaknąć pod wpływem działania promieni słonecznych. Za bardzo lekkie, stosunkowo tanie i wytrzymałe pokrycie dachowe uważa się blachodachówkę. Dzięki ocynkowaniu i lakierowaniu ten rodzaj pokrycia dachowego jest odporny na promieniowanie UV, korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości blachodachówka może służyć bez uszkodzeń przez nawet 200 lat.
Kolejną propozycją pokrycia dachowego dla domów jednorodzinnych jest gont bitumiczny. Przez wiele osób kojarzony jest z papą, pozwala na efektowne i estetyczne wykończenie dachu. Dachówki bitumiczne mogą mieć różne wzory i kolory, dzięki czemu można idealnie dopasować je do stylu budynku. Są trwałe, odporne na wilgoć, wysoką temperaturę oraz odkształcenia.