Listwy jako ważny element wykończenia podłóg
Wykończenie podłogi jest jednym z najważniejszych etapów przygotowywania domu czy mieszkania. Większość osób kojarzy ten proces głównie z wyborem odpowiedniego pokrycia. Oprócz porównywania cech różnego rodzaju paneli a podłóg drewnianych i podjęcia decyzji warto zastanowić się także nad rodzajem listw przypodłogowych. Wykończenie podłogi za jej pomocą wpływa nie tylko na jej estetykę, ale i parametry użytkowe.
W jakim celu montowane są listwy przypodłogowe?
Pierwszym, najważniejszym zastosowaniem listw przypodłogowych jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, jednocześnie poprawiając estetykę podłogi. Podczas układania parkietu lub paneli podłogowych konieczne jest pozostawienie przerwy przy ścianie. Ta szpara nazywana jest szczeliną dylatacyjną, a jej obecność pozwala materiałowi, z którego została wykonana podłoga na swobodną pracę. Pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, a także ruchu domowników poszczególne panele czy klepki mogą się poruszać. W przypadku, kiedy nie zostanie pozostawiona szczelina dylatacyjna, mogłyby powstać nieestetyczne wybrzuszenia.
Drugim powodem, dla którego zastosowanie listw przypodłogowych jest tak istotne, jest ochrona ścian. Zabrudzenia i uszkodzenia ścian są bardzo często spotykane, dochodzi do nich zwłaszcza podczas odkurzania, mycia podłogi i codziennych czynności. Listwy skutecznie chronią niższe partie ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Oprócz cech użytkowych bardzo ważne są walory estetyczne tego elementu. Obecnie dostępne są różne wzory i kolory listew przypodłogowych wykonanych z drewna lub tworzywa PVC, dzięki czemu można dopasować je zarówno do paneli, jak i podłóg z drewna.
Jak widać, listwy przypodłogowe są ogromnie ważnym elementem każdej podłogi, pozwalającej na jej komfortowe użytkowanie, a także znacznie poprawiającym jej wygląd. Niezależnie od tego, czy wnętrze utrzymane jest w prostym, minimalistycznym stylu czy w bardziej ozdobnym designie z pewnością z łatwością znajdzie się model listew, który idealnie wkomponuje się w całe wnętrze, dopełniając jego wyglądu.